A rovsrs, mint iskolai tananyag
(szemelvny a Tltos rovs, hadi rovs cm knyvbl)
Thelegdi Jnos 1598-ban elkszlt Rudimentja ta a rovsrsrl szzadokon keresztl nem szletett komolyabb ismeretterjeszt munka. Sok tudsunk (pl. Bl Mtys, Bod Pter stb) foglalkozott ugyan vele, de csak mintegy rintlegesen, mellkesen emltik meg mveikben. rdemes lett volna komolyan venni Thelegdi Jnos knyvecskjt, mr csak azrt is, mert a kor jeles tudsa, Baranyai Decsi Jnos 1598. mrcius 5-n kelt levelben a kvetkezket rta Thelegdinek:
„A magam rszrl mltnak tlem e betket nemcsak arra, hogy valamennyi iskolnkban tantsk, hanem arra is, hogy minden rend honfiaink, gyermekek, ifjak, regek, asszonyok, nemesek, parasztok, egyszval: akik csak magyaroknak akarjk magokat megneveztetni, megtanuljk.”
Az igazn komoly, tudomnyos feltrs s ismeretterjeszts a XIX. szzadban kezddtt.
A szzad derekn Szab Kroly kolozsvri egyetemi tanr ismertette rendszeresen az Erdlyben fellelhet emlkeket, majd a szzad vgn jelent meg Fischer Kroly Antal tfognak tekinthet munkja: A hun-magyar rs s annak fennmaradt emlkei.
A XX. szzad hajnaln Sebestyn Gyula kt knyvben is foglalkozott a rovsrssal (Sebestyn Gyula: Rovs s rovsrs, 1909; A magyar rovsrs hiteles emlkei, 1915.)
A szzad derekn Nmeth Gyula, Magyar Adorjn s Csallny Dezs munkssgt kell megemlteni, majd a szzad vgnek egyik legnagyobb alakja Forrai Sndor, akinek rendkvl alapos munkja, Az si magyar rovsrs az kortl napjainkig 1994-ben jelent meg.
E knyvnek nem clja a trtneti ttekints, erre a rvid s hinyos ismeretetsre csupn azrt volt szksg, hogy bizonythassam: az si magyar rs oktatsnak helye van a nemzeti tananyagban!
seink rstudsa nem lgblkapott hipotzis, hanem rgszetileg bizonytott tny.
Fischer Kroly Antal idejben mg viszonylag nem sok emlk llt rendelkezsre, de mr is sikeresen bizonytotta, hogy az rs nemcsak Erdlyben, a szkelyek kzt dvott, elterjedten hasznltk a rovsjeleket az egsz Krpt-medencben.
Az rstrtneti kutatsok nagyszer eredmnyeinek fnyben szomoran llapthatjuk meg, hogy si rsbelisgnk iskolai oktatsa siralmas, st felhbort sszkpet mutat.
A bevezetben hrom anyagot mutatok be: egy ltalnos iskolai, egy szakmunkskpz, s egy kzpiskolai tanknyvet.
Az anyag ttekintse nem minden tanulsg nlkli.
Az 1. bra a tankny egy teljes oldala. A tankny adatai:
Krnyein Gere Zsuzsa, Reegnn Kuntler Terz: Tr-forma-szn.
Rajz s vizulis kultra, ltalnos iskola 5–8. vfolyam.
Nemzeti Tanknyvkiad 2001.
A tanknyvben egyetlen mondat utal si rsbelisgnkre, a kpalrs: szkely-magyar rovsrs (Magyar Adorjn ltal).
Az brn lthat bc ngy vfolyam tananyaga. Ennyit tudhat meg egy magyar ltalnos iskolai tanul sei rshagyomnyrl!
A knyv ksztinek dcsretre legyen mondva, hogy nem lett volna ktelessgk a rovsbct ismertetni, k legalbb ennyit megtettek. Egyb ltalnos iskolai tanknyvekben (irodalom, trtnelem) nem tallkoztam a magyar rsbelisg oktatsnak szndkval.
Rosszabb a helyzet a szakmunkskpz iskolkban. Egyetlen tanknyvet talltam, amely egyltaln foglalkozik a magyar rsbelisggel, de mindenki jobban jrt volna, ha a szerz elhallgatja a tanulk eltt sajt, ezirny ismereteit.
A tankny adatai: Sipos Sndor: Irodalom 9. A szakkpz iskolk 9. osztlya szmra. Msodik, tdolgozott kiads 2000. Szerz: Sipos Sndor kzpiskolai tanr, lektor: Herpai Imre. Pedellus Novitas Kiad Debrecen.
Idzet a knyvbl:
„A magyarsg a honfoglals eltt nem ismerte az rst, hacsak nem szmtjuk az n. rovsrst, mely a pusztai npek krben volt hasznlatos. Ez a kbe, fba vsett (rtt) jelekbl ll rs viszont nem volt alkalmas hoszszabb szvegek ksztsre A keresztnysg felvtele (1000 krl) az eurpai kultra elterjedst is jelentette. Az rsbelisg elterjedst az llamszervezet kiplse is siettette”.
A szveg mell ezttal nem mellkelek brt, mert nem rdemes. A knyvben a rovsbc csupn illusztrciknt szerepel.
A fenti szveghez csupn annyit fzk hozz, hogy ha egy bc maradktalanul lefedi a hozz rendelt nyelv teljes hangtartomnyt, akkor ezzel az bcvel brmilyen hosszsg szveg lejegyezhet.
Nagy szerencsje a leend szakmunks-fiatalnak, hogy a msodik, tdolgozott kiadsbl szerezheti meg a szksges ismereteket.
A kzpiskolai trtnelemknyv brit csemegnek sznom.
A knyv adatai: Szray Mikls: Trtnelem I. Kzpiskolk
Nemzeti Tanknyvkiad 2001. 6., tdolgozott kiads
Brlta: Bollk Jnos, Hegyi W. Gyrgy, Prdnyi Mikls
Ahhoz kpest, hogy mr hat zben tdolgoztk s lthatan sokan bbskodtak felette, mindjrt a 10–11. oldalon feloldhatatlan ellentmon dsba tkznk.
A szerz a kvetkezt rja a Neander-vlgyi emberrl: „Jelenleg a tudomny a mai ember egy kihalt vltozatnak tartja. 50 000 vvel ezelttig kvethetk nyomai.”
A kvetkez oldalon mr a mai emberrel foglalkozva ezt olvashatjuk: „A mai ember tovbbfejlesztette az eszkzket (...), s feltallta az jat s a nyilat.”
Nem volna semmi baj, ha ennek az oldalnak a jobb fels sarkban nem volna egy sziklarajz. A kpalrs szerint „A Neander-vlgyi ember vadszata.” (2. bra.).
Amint azt az ptipari munksoktl tudjuk, minden szerszm elssorban srnyit, az alakok kezben lthat eszkzket azonban n mgiscsak jnak nzem. Akkor vglis ki a feltall?
Ezek utn hatatlan, hogy az ember kell vatossggal lapozza az egybknt tetszets kiadvnyt, s a 195. oldalon kiderl, hogy az vatossg nem volt alaptalan. Itt r a szerz a rovsrsrl. Nem akarok szndkos rosszindulatot felttelezni a tanknyv ksztinek s lektorainak rszrl, de nagyon nehz navnak maradni. A harmadik brt szemllve taln rthetv vlik, hogy mirt.
Elszr is elemezzk ki a krdjel melletti szveget: „Kiktl s mikor vehette t a magyarsg a rovsrst? Milyen krlmnyek kztt maradhatott fenn a XVI. szzadig? A mellkelt bc segtsgvel fejtsk meg a szveget!”
A nagyalak (A/4), 230 oldalas tanknyvben mindssze az brn lthat mennyisg anyagot talltam az magyar rsbelisgrl.
A kt krdsre a dik nem tud egyrtelm vlaszt adni, mert erre nzve a knyvben konkrt tmpontot nem talltam. A krdsek feltevse alapveten hamis. A szerz tnyknt kezeli az rs tvtelt, azaz semmikppen sem lehet magyar fejlemny. (Ha mr a szavainkat klcsnztk, mirt ne jrtunk volna el hasonlkppen a betkkel is?)
A msodik krdsre is c sak rossz vlaszt lehet adni, hiszen a rovsrs napjainkig fennmaradt!
Mieltt eleget tennnk a szerz harmadik mondatbeli felszltsnak, nzzk meg figyelmesen a kzlt bct. Amit elsre megllapthatunk, az az, hogy hasonlt ugyan – taln az elrendezs s a jelek egy rsznek grafikai kpe miatt – a nikolsburgi jelkszletre, de nem az! A msodik megllapts, hogy ilyen magyar bc nem ltezik, s soha nem is ltezett. Ezt az bct knytelen vagyok az ismert bck alapjn sszelltott, sajtos jelkszletnek tekinteni.
Alapvet rovsismeret hinyban a mellkelt „bc” alapjn a vllalkoz kedv dik soha az letben nem fogja tudni megfejteni a feliratot, mert legalbb kt informci hinyzik:
1) a felirat jobbrl balra olvasand, s
2) a feliratban betsszevonsok (ligatrk) is szerepelnek.
Ezek utn ksz csoda, hogy mind ltalnos, mind kzpiskols dikokkal tallkozhatunk a rovsversenyeken!
Elzmnykppen hrom iskolatpus hrom klnbz tanknyvt vizsgltuk meg. A tanknyvekbl szerezhet informcit tmrts nlkl, az anyag teljes terjedelmben kzltem az elz oldalakon.
gy mr megrtheti a tisztelt olvas, hogy si rsbelisgnk fenntartsval s tovbbadsval mirt foglalkoznak nemzetket flt s szeret „amatr trtnszek.” Mert kell, hogy foglalkozzanak vele valakik!
Ezt a mltat nem szgyellnnk kellene, bszkn vllalhatjuk!
Emelt fvel s nem nmagunkat megtagadva kell elfoglalni helynket az Eurpai -Unioban, mert a fldrsz npeinek tlnyom tbbsge a mi seinktl tanulta az rs tudomnyt, s addig nem nyughatunk, amg az -magyar rsbelisget megfelel terjedelemben, hozzrt pedaggusok nem tantjk a magyar iskolkban.
Szerencsre mr vannak ilyen lelkes pedaggusok, s vannak trtnszeink is, akik komolyan veszik az iskolskorak kpzsnek fontossgt.
Mr megszlettek s a knyvesboltokban kaphatak az alternatv trtnelemknyvek. A Lszl Gyula Trtnelmi s Kulturlis Egyeslet gondozsban, dr. Bakay Kornl fszerkesztsben 2004-ben megjelent 5. osztlyos, valamint 2005-ben megjelent 6. osztlyos trtnelem tanknyv risi rt tlt be a magyar oktatsgyben, s remnykedhetnk, hogy elbb-utbb keresni fogjk a trtnelem felels oktati is. |