Men
 
Kiadvnyaink
 
A rovsrsrl
 
Kapcsolataink
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Ltogatk szma
Induls: 2004-12-21
 
ra
 
Kt K bet vagy egy?

Koricsnszky Atilla

A rovsbc klnlegessgei

Kt K bet vagy egy?

A rovsrs tanulit (oktatit is) taln a kt K bet ( s ) hasznlata bizonytalantja el a legjobban. Az idk folyamn elmletek sokasga szletett az ellentmondsok feloldsra, de egyik elmlet sem bizonythat az rstrtneti emlkek alapjn.
Rgi bckben az aK () „vg K”-nak („K finale”) van meghatrozva, mshol a mly hangrend szavakban javasoljk a hasznlatt. Magyar Adorjn, Sebestyn Gyula csak sz vgn javasolja, Forrai Sndor, Libisch Gyz, Fr Zoltn mly hangrend szavakban.1. bra. A Rudimenta 3. oldala
Itt s most fontos megemltenem, hogy az 1600 utni keltezs bck lejegyzi ismertk  Thelegdi Jnos mvt, a Rudimentt. Ezt Sebestyn Gyula meggyzen bizonytja (Sebestyn Gyula: Rovs s rovsrs, 1909).
Akrmelyik elmletet fogadjuk el helyesnek, elbb-utbb rtelmezsi problmkba tkznk. A legrvidebb levl megrsa sorn is hamar rjvnk, hogy nem maradhatunk kvetkezetesek.
Ha az aK () jelet csak sz vgn hasznljuk, felborul a hangrendisg pl. a hisszK, visszK, jtK, kriK szavakban
().
Ha az eK-t (k) csak sz kzben hasznljuk, mit kezdnk a kvetkez szavakkal: JaKab, laKatos, lyuKas, farKas, fazeKas stb.
()?
Ebben az esetben nincs rtelme a hangrendi megklnbztetsnek: aK, eK.
Nzznk egy msik pldt, ahol a hangrendisget vesszk alapul:
Nem tkznk nehzsgbe addig, amg csak mly vagy magas hangrend szavakat runk, de a vegyes hangrend szavaknl mr igencsak trhetjk a fejnket: bKa, eKKor, beKap, tjKp, aKppen stb.
A bKa szt mg le tudom rni akr az egyik, akr a msik K-t hasznlva, , de az eKKor-t, ha kvetkezetes akarok lenni, csak gy: . Ez pedig mr eszttikai problma!
Ennl a sznl 100 olvas kzl 100 biztosan felkapja a fejt, s elmereng a megolds furasgn. Ezt az eszttikai problmt csak gy tudom megoldani, ha betkettzskor csak egyfle K-t hasznlok: . Ez viszont nem felel meg a hangrendisg szablynak.
Nincs mese, segtsgl kell hvnunk a rgi mestereket, k mit rnak a kt K hasznlatrl, s hogyan alkalmaztk a gyakorlatban a hangrendisg szablyt?
A krdst mr Thelegdi Jnos fontosnak tartja megemlteni, rsmutatvnyt is kzl. Az 1598-bl szrmaz Rudimenta 3. oldaln kt szn mutatja be az jel hasznlatt: „aKor” s „adnaK” (1.bra). A pldbl vilgos, hogy ezt a jelet akkor hasznljuk, ha a szban a K-t „A” bet elzi meg. Thelegdi Jnos viszont nem ezt mondja! A kvetkezt rja: „Miben klnbzik a s ? Semmiben sem klnbznek azon kvl, hogy a szavak elejn s vgn, ha »A« magnhangz kvetkezik utna, knyelmesebben hasznlhat s a sz vgn mindig megrvidttetik.” A 4. oldalon kzli a Miatynk rovstiratt (2. bra),A Rudimente 4. oldala s mindenhol, mg a mlyhangrend szavakban is jelet hasznl, mint pl. az „atynk” szban. Az els bra szvegrszletbl lthat, hogy Thelegdi nem foglalkozik a K(vg) s K(kz) meghatrozsokkal, mindenhol, mly s magas hangrend szavakban, sz elejn s sz vgn egyarnt az eK jelet hasznlja.
A pldkbl kitnik, hogy nem ltezik a K(vg) s K(kz) szablya sem, de azt is szrevehetjk, hogy az rsmutatvny s a hozz fztt magyarzat kztt komoly ellentmonds van, az rsmutatvnyban ugyanis a magyarzattal ellenttben a K-t mindkt esetben megelzi az „A” bet. Thelegdi Jnos teht – vagy a Rudimenta msolja – bizonyosan tvedett!
Az 5. oldalon olvashatjuk a Hiszekegyet (3. bra). A 10. sor utols szavban, a „holtakat” szban jel helyett jelet tallunk!
Az eddigiek alapjn teht leszgezhetjk, hogy a mly hangrendsg szablyt a legels rovstanknyv szerzje nem ismerte, de az bett nem alkalmazta a szavak vgn sem, azaz nem tett klnbsget K(vg) s K(kz) kztt.
Akkor sem lesznk okosabbak, ha nem a szablyalkotkra hallgatunk, hanem a gyakorl rovkra.
A konstantinpolyi feliratban az jel csak sz vgn fordul el, az sz kzben is. Igaz, a rov legalbb annyiban kvetkezetes, hogy az aK-t mly hangrend, az eK-t magas hangrend szavakban alkalmazza.
A dlnoki templom feliratban sz kzben s sz vgn is csak eK jel van. A felirat mig megfejtetlen, teht nem ismerjk a sz vagy szavak hangrendjt. Csupn annyit tudunk bizonyossggal megllaptani, hogy a rov itt sem tett klnbsget K(vg) s K(kz) kztt.
Krdsnkre nem ad vlaszt az erdlyi nagy botnaptr rovja sem.
Magas-, mly- s vegyes hangrend szavakban (KsKarcson, SzenKereszt, LuKcs, PirisKa), sz elejn s sz vgn (Kirly, Kna, Kalifs, BenedeK, aprszenteK, hlt agyunK) egyarnt az -t hasznlja, egyedl a hromszor elfordul JaKab szban tallkozunk az jellel. Ebbl az egy szbl azonban nem lehet ltalnos rvny szablyt alkotni A Rudimenta 5. oldala(illetve a ksbbiek folyamn – segtsgl hva Thelegdi Jnost s a konstantinpolyi feliratot is – mgis megksreljk).
Ha krdsnkre nem ad vlaszt a botnaptr sem, akkor semmi! Ez az rstrtneti emlknk tbb mint 200 szt tartalmaz, teht alkalmas volna szablyalkotsra, de lthattuk, hogy sem a botnaptr rovja, sem az els rovstanknyv megalkotja, Thelegdi Jnos nem tudtak kvetkezetesek maradni a kt K hasznlatban. Ez a mondat termszetesen csak abban az esetben igaz, ha hisznk a szablyalkotknak!
A fentiek alapjn elmondhat, hogy a rov nem kvet el hibt akkor, ha mindkt K bett egyarnt hasznlja magas s mly hangrend szavakban, sz vgn s sz kzben is.
Ez viszont lehetetlen! Ha bcnkben a kt K bet jelenltt semmifle szably nem indokolja, akkor mirt van mgis aK betnk az eK mellett? Ennek okra az jkelet szablyok nem adnak magyarzatot, ezrt mshol kell keresglnnk.
Az erdlyi nagy botnaptr Marsigli-fle msolatban csak a hromszor elfordul Jakab szban talltam jelet, a tbbi szban, a mly hangrendekben is, sz elejn s vgn csak jelek olvashatak.
Ugyanakkor ktsgtelen tny, hogy mg az eK jelet megtalljuk mind a magas, mind a mly s vegyes hangrend szavakban, addig az aK jel csak mly hangrend szavakban fordul el, de itt is arnytalanul tbbszr hasznljk a rovk az eK jelet. Mirt?
Ha Thelegdi Jnos tvesnek bizonyult mondatt kiigaztjuk, sszhangba kerlnk az ltala kzlt rsmutatvnnyal, de ltni fogjuk, hogy a tbbi alkalmazssal is!
Az „A” bet nem kveti, hanem megelzi a K-t: aKor, adnaK. .
             4. bra. A hres konstantinpolyi felirat

Ennek fnyben megvizsglva a konstantinpolyi feliratot (4. bra), kt olyan szt tallunk, amelyekben az aK jel elfordul: rtaK, vrattaK. Vegyk mg hozzjuk a nagy botnaptr ide vonatkoz rszlett: JaKab – .
A pldkbl megllapthatjuk, hogy az aK jel nem bet, hanem sztagjel!
Thelegdi Jnos tvedse a sorvezets irnybl magyarzhat. A Rudimentt latinul rta, jobbra tart sorvezetssel. A rovsrs sorvezetse ezzel ellenttes. Ezt a tvedst az tudja igazn megrteni, aki egyidben vltakozva hasznlja a ktfle rst. Ha most visszalapozunk az 1. brhoz, lthatjuk, hogy a K-t valban nem megelzi, hanem kveti az „A” bet, amennyiben a latinbets sorvezetst vesszk alapul.
A szerzk tvedse ms okra vezethet vissza:
1) A tbbi llandsult ligatrnkkal s hieroglif jelnkkel ellenttben ez a jel nem kt vagy tbb mssalhangzt tartalmaz, hanem egy magnhangzt (esetnkben az „A”, s csakis az „A” magnhangzt!) s egy mssalhangzt, s mivel minden magyar mssalhangz segdhangzval egytt („E”) ejtend ki, ezrt a  sztagjegyet betnek vltk, de tbbi betnkkel ellenttben mly hangrend jelnek hatroztk meg. Csakhogy a magyar bc nem ismer mly hangrend jeleket, rthetetlen, hogy ez az aprsg mgsem tnt fel senkinek!
2) Thelegdi Jnos maga sem volt tisztban a jel hasznlatval, erre enged kvetkeztetni a kt pldasz. Az brn lthat, hogy mindkt esetben kirta a sztag „A” betjt is, ebben az esetben viszont nincs rtelme az „idegen” K hasznlatnak.
maga rja a magyarzatban, hogy „a sz vgn mindig megrvidttetik”, ennek ellenre a pldasz (adnak – ), nem rvidttetik meg.
Thelegdi Jnos legnagyobb tvedse volt (szmtalan rdeme mellett), hogy ezt a jelet az bc jelei kztt ismertette, s nem vette szre klnleges helyzett, holott ismerte a ksr jeleket, idzett mvben emltst is tesz rluk. A ksbb lt szerzk mind az tvedst msoljk akkor, amikor bcikben az K jelet is feltntetik.
rdekes, hogy Sebestyn Gyula felismerte a jel sztagjel voltt, idzett mvben a kvetkezket rja: „A kalmr sz teht annak bebizonytsra szolglt, hogy a szkezd »ka« sztag mr nem jelezhet azzal a sz kezd s szvgz »ak« sztagjeggyel, melyet a ksbbi rk csak tvedsbl neveztek el vg-K-nak.” Lehetsges, hogy a XX. szzadi szerzk Sebestyn Gyula megllaptst nem vettk komolyan, mert az sztagjel minden szerz bcjben tovbbra is betknt szerepel. Hogyan lehetsges ez?
A Thelegdi Jnost megelz korokban mg nem tettek klnbsget bc s jelkszlet kztt. A botnaptr bcje vegyesen tartalmaz betket s hieroglifkat is, klnbsgttel nlkl. Ugyanezt ltjuk a nikolsburgi pergamenen is. Vilgos, hogy ez sem bc, hanem egy jval bvebb jelkszlet. Figyelemre mlt, hogy a nikolsburgi kziratban az jel (K) az UNK (™)  mellett kapott helyet.
Az jellel kapcsolatban azrt Sebestyn Gyula is tvedett: nem szkezd s szzr jel. Ezt a botnaptr Jakab szava bizonytja! Ugyan gy kell hasznlni, mint brmelyik llandsult ligatrnkat, vagy a hieroglif jeleket: sz belsejben s vgn egyarnt mindentt, ahol „AK” sztag van, de hasznlata nem ktelez. Rovsemlkeinkben ezrt fordul el arnytalanul kevesebbszer, mint az .
A Napt bcjben mr emltst tettem arrl, hogy az jel –  felptse folytn – egyedlll a magyar bc beti kztt, mert a jelpt logika nem hasznlja ki a szr als vgt a jelkpzs sorn (5. bra.).
          5. bra. A jelkpzs rendszere

Ez a logika a prbk sorn ersnek bizonyult, nyugodtan kivehetjk most mr az jelet a magyar bcbl, s besorolhatjuk az llandsult ligatrk s hieroglifk kz, mert ott a helye! Indokls kppen a kvetkezket llapthatjuk meg, most mr pontokba szedve:
1) A Rudimenta szletse eltti idkbl fennmaradt rovsemlkekben a mly hangrend szavakban, sz vgn s sz elejn is arnytalanul tbbszr szerepeltetik a rovk az -t, mint az -t.
2) Ezekben az emlkekben az jel csak mly hangrend szavakban fordul el.
3) A mly hangrend szavakban is csak akkor alkalmaztk, ha a K-t megelzte az „A” bet.
4) Az „AK” sztagban az „A” bett nem rtk ki.
Ebbl kvetkezik, hogy:
5) az jel teht sztagjel.
Ha sztagjel, akkor
6) az hasznlata nem ktelez (ld. az 1. pontot!).
A pontokba szedett sszegzsbl vilgosan ltszik, hogy az jel pontosan gy viselkedik, mint az llandsult ligatrk s a hieroglif jelek. Ezeknek legfbb ismrvk, hogy:
7) hasznlatuk nem ktelez.
8) ott hasznljuk ket, ahol sztagot vlthatunk ki velk.
A 4. s a 6., illetve 1. pont tkletesen fedi a 7. s a 8. pontot, teht az K jel nem bet, hanem sztagjegy, de mert kpjelnek tnik, nem llandsult ligatra, hanem hieroglifa (ak = akaszt).
Vgleg szmznnk azonban nem szabad! Gynyr, kifejez darabja a magyar jelkszletnek.

 
BlogPlusz
Friss bejegyzsek
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
Friss hozzszlsok
Mg nincs hozzszls.
Archvum
A blogban mg nem tallhat bejegyzs.
 
Ajnl
 
Hasznos tudnivalk
 
Hagyomnyrzs
 
Npszoksok
 
strtnet
 
Magyar dalok
 
Hrek
 
Mesk
 
rdekessgek
 
tantsok
 

A PlayStation 3 átmeneti fiaskója után a PlayStation 4 ismét sikersztori volt. Ha kíváncsi vagy a történetére, katt ide!    *****    A Bakuten!! az egyik leginkább alulértékelt sportanime. Egyedi, mégis csodálatos alkotásról van szó. Itt olvashatsz róla    *****    A PlayStation 3-ra jelentõsen felborultak az erõviszonyok a konzolpiacon. Ha érdekel a PS3 története, akkor kattints ide    *****    Új mese a Mesetárban! Téged is vár, gyere bátran! Mese, mese, meskete - ha nem hiszed, nézz bele!    *****    Az Anya, ha mûvész - Beszélgetés Hernádi Judittal és lányával, Tarján Zsófival - 2025.05.08-án 18:00 -Corinthia Budapest    *****    ✨ Egy receptes gyûjtemény, ahol a lélek is helyet kapott – ismerd meg a „Megóvlak” címû írást!    *****    Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG