ÜdvözlünkVándor a MAROS honlapján!
Röviden magunkról
Szövetségünk 2002. január 18-án alakult, akkor még az 5000 év Lokálpatrióta és Hagyományőrző Egyesület nevet használtuk. Fontosnak tartottuk a hagyományok őrzését és ápolását, s mi-vel városunk, Pécel 5000 év óta folyamatosan lakott település, ezt mindenképpen tudatosítani akartuk, ezért bekerült az egyesület nevébe is.
A hagyományőrzés mellett nagy gondot fordítunk a közösségépítésre, kapcsolataink ápolására is. Megalakulásunk óta szervezünk különböző találkozókat, íjászversenyeket, rovásírás-tanfolyamokat stb., de táborokban is oktatjuk a rovásírást, íjászatot, magyar őstörténetet. Szívesen megyünk előadásokat tartani, ha hívnak bennünket.
2002 augusztusában a CSEMADOK által szervezett I. gombaszögi rovásírás táborban vettünk részt, mint a Magyar Rovók és Rovásírók Országos Szövet-ségének tagjai, de 2003-ban a II. rovásírás tábor előadóinak már személyesen bennünket kért fel Füzék Erzsébet, a tábor szervezője.
Közben 2003-ban feloszlott a Magyar Rovók és Rovásírók Országos Szövetsége (MAROSZ), s az alapítótagok közül öten kérték felvételüket egyesületünkbe. A Magyar Rovók és Hagyomány-őrzők Szövetsége nevet (MAROS) 2004. március 28. óta használjuk.
2004-ben a gombaszögi tábort technikai okok miatt Borzován tartottuk meg. Ekkor már világosan látszott, hogy az első tábor hallgatóinak egy részéből egy nagyon erős mag alakult ki. Ők részt vettek a következő évi táborban is, ismét Gombaszögön, sőt, azóta már íjászversenyeken is egész jó eredménnyel szerepelnek. Egyik tanítványunk, Fábián Csilla ("Csillag") 2003-ban a Kárpát-medencei Rovásírás verseny középiskolás kategória győztese lett, másikuk, Puskás Csaba ("Csaba") 2005-ben a Demokrata Kupa ifi kategóriájának lett 3-ik helyezettje. Szellár Anikó ("Réka") 2003-ban már előadó volt egy iskolai táborban, Végh Miklós ("Botond") 2006-ban táborvezetői tanfolyamot végzett. Ezen a területen tehát a közösségépítés sikerrel zárult, idei táborunkban felvidéki tanítványaink közül hárman már előadóként vesznek részt.
A közösségépítés természetesen nemcsak íjászversenyeken és táborokban folyik, hanem a hétköznapokban is. A péceli Ráday Pál Gimnáziumban 2005-ben megkezdett rovásírás-tanfolyam diákjai közül 2006-ban hárman vettek részt a Kárpát-medencei Rovásírás verseny egri válogatóján, s mindhárman továbbjutottak. Minden második szombaton ma is 4-5-en rendszeresen összejárnak, s tovább képzik magukat.
Nagyon fontos feladatnak tekintjük – a hagyományőrzésen belül – a magyar íjászat oktatását, megszerettetését a fiatalokkal, mert ez a nagyszerű sport nemcsak testben, de lélekben is erősíti, építi a pusztai íjak használóját.
Tapasztalataink szerint az íjász-fiatalok nemcsak a magyar történelem iránt kezdenek érdeklődni, hanem ősi kultúránk iránt is.
Évente 3 saját szervezésű íjászversenyt rendezünk: a nyitó és záró versenyt Pécelen, s egy nagyszabású találkozót Káva községben. Van még egy rendezvény, ami különösen kedves számunkra, ez a már hagyományosan minden év augusztus utolsó szombatján megrendezésre kerülő "Demokrata Gálán" belüli íjászverseny, a "Demokrata Kupa". Ezt a rendezvényt a Magyar Demokrata című hetilap főszerkesztője, Bencsik András felkérésére idén immár 3-ik alkalommal szövetségünk bonyolítja le (Az első Demokrata Kupát 2004-ben Kassai Lajos rendezte).
Tagjaink rendszeresen részt vesznek más szervezetek által rendezett versenyeken, találkozókon. Kiváló kapcsolatokat ápolunk a Jász Íjászokkal, Nap Párducaival, a Vörös szemöldökű Harcosrenddel, a Nyílegyenes íjászaival, az Ecseri Hunor-Magorral, az Ecseri Szittyákkal, Szigeti Rókákkal, Besenyszög Íjászaival stb. (a felsorolás nem teljes, ha véletlenül kihagytunk valakit, elnézést kérünk érte ).
Céljaink:
1) A szkíta-hun-avar-magyar-székely írás oktatásának bevezettetése a magyar iskolákban, s legalább készség-szintű elsajátítása;
2) Az ősi magyar kultúrában otthonosan mozgó, nemzetükhöz hű fiatalok nevelése.
E célok érdekében vállaljuk az e tárgykörökbe tartozó oktatási és kulturális programok, versenyek szervezését, továbbá az e kérdésköröket tárgyaló bemutatók, képzések, előadások szervezését, kiadványok, folyóirat megjelentetését és terjesztését.
(még folytatom)
Elérhetőségeink:
Levélcímünk:
2119 Pécel, Pesti út 95.
Mobil: (06-70) 419-4955
E-mail: szkyta@freemail.hu
karamogur@gmail.com
|